TASARIM ŞEHRİ İSTANBUL

İstanbul, UNESCO tarafından “Tasarım Şehri” unvanını aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK de bu kapsamda bir sergi hazırladı.Zanaat ve sanatı tasarımla birlikte ele alan ve ortaya konan müşterek emeğe vurgu yapan sergi “Tasarım Şehri” İstanbul’un ilk sergisi olma özelliğini taşıyor. “Dün Bugün Yarın” Emeğin Serüveni isimli sergi, İstanbul Deniz Müzesi’nde ziyaret edilebiliyor.2004 yılında, stratejik bir sürdürülebilir kentsel kalkınma aracı olarak tanımlayan kentler arasındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan UNESCO yaratıcı şehirler ağı İstanbul’a “Tasarım Şehri” unvanını verdi. Yaratıcı şehirler ağı, Zanaat ve Halk Sanatları, Medya Sanatları, Sinema, Tasarım, Gastromoni, Edebiyat ve Müzik olmak üzere toplam 7 yaratıcı alandan oluşuyor.Tasarım şehri olarak seçilen İstanbul’da bu kapsamda ilk sergi sanatseverlerle buluştu. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK’in düzenlediği “Dün Bugün Yarın” Emeğin Serüveni sergisinde hat, tezhip, seramik, katı’ gibi geleneksel pek çok sanat, çağdaş tasarımlarla buluşturularak çok özgün eserler ortaya konuldu.

Akademisyen Tasarımcılar Danışmanlığı

Serginin küratörlüğünü Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu, Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden Aslı Kıyak İngin ve Ayşenaz Toker yaptı. İSMEK’li sanatkârlar tarafından, zanaat ile sanatı buluşturan 27 farklı branşın birbiriyle harmanlandığı sergide bugünün ve geleceğin dünyasına hitap eden tasarımlar yapıldı.

Sergi Üç Bölümden Oluşuyor

“Dün-Bugün-Yarın” üst başlığı altında “emeğin serüveni”ni konu alan sergi için, inovatif bir yaklaşımla modern tasarımlar yapıldı. Üç bölüm halinde kurgulanan serginin ilk bölümü olan “Dün”de; bozulmasını hiç istemediğimiz, bizi biz yapan ve geleceğe taşımak istediğimiz geleneksel değerlerimizden örnekler yer alıyor. “Bugün”de ise sanatkârlarımızın ustalıklarını sergiledikleri dün ile bugün arasında köprü kuran tasarımlar bulunuyor. Serginin üçüncü ve son bölümü olan “Yarın” ise sanatseverlere, İSMEK Fokus Grup Tasarım Atölyesi’nin süreç ve sonuç ürünlerini kapsayan çalışmalarına yer veriliyor. Sergide yer alan her bir tasarım, sanatkârların geleneğe bağlı kalarak gelecekte neler üretebileceğine dair fikir verir nitelikte.

Sergi için İSMEK’in 83 tecrübeli eğitmeni ve 34 öğrencisi tarafından akademisyen tasarımcılar danışmanlığında, dört aylık hummalı bir çalışma sonucunda 128 eser üretildi.  "Dün-Bugün-Yarın/ Emeğin Serüveni" sergisi, Beşiktaş Deniz Müzesi’nde pazartesi günleri hariç 09.00 ile 17.00 arasında hafta sonu ise  10.00 ile 18.00 saatleri arasında 25 Şubat’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.