Ocak Köyü Kemaliye İlçesi'ne yaklaşık 40 km. uzaklıkta modern ve örnek bir köydür. Ocak köyü önceleri "Şeyhler Köyü" adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde "Hıdır Abdal Sultan Ocağı" ismini kullanırlar. Köyde bulunan "Hıdır Abdal Sultan Türbesi" bu köye manevi yönden ayrı bir önem kazandırmaktadır. Bu türbe ve çevresindeki külliye, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin güzel bir örneğidir. 
 
 
Ocak Köyü Özel Müzesi köy halkından Mustafa Gürer'in şahsî girişim ve katkılarıyla kurulmuştur. Hıdır Abdal Ocağı'nı süsleyen bu özel müze, bir trafik kazasında yaşamını yitiren Mustafa Gürer'in oğlu Ali Gürer'in anısına yaptırılarak köye armağan edilmiştir. 07.02.1996 tarihinde Özel müze statüsüne kavuşmuştur. Yöredeki etnografik nitelikli eserlerin korunması ve gelecek kuşaklara tanıtımının yapılması amaçlanmıştır. Bu müze Kültür Bakanlığı'nın denetiminde Erzincan'da kurulmuş tek özel müzedir.
 
 
Müze binası müstakil iki katlı olup, 220m2 olarak inşa edilmiştir. Yangın ve hırsızlığa karşı alarmlı güvenlik sistemiyle donatılmıştır. Hem müze binası hem de iç tefrişatı-vitrin düzeniyle modern bir görünüme sahiptir. Müzede Mustafa Gürer'in özel koleksiyonundan, Ocak Köyü ve çevre köylerden bazı insanlar ile köyde bulunan Hıdır Abdal Türbesine ziyarete gelenlerin bağışladıkları eserler sergilenmektedir. Bu güne kadar yaklaşık 1300 adet eser, eserleri verenlerin isimleri ile birlikte müzede teşhir edilmektedir.
 
 
Müzenin açık hava bölümünde Atatürk büstü ile Türk büyüklerinin kabartmalı resimleri ve harman makinesi, kağnı arabası ve tarihi taşlar yer almaktadır. Giriş katında yöresel bakır el sanatları örnekleri, Müzeye bağış yapılan günlük kullanım eşyaları, paralar sergilenmektedir. Üst katta tarım aletleri, Ocak, Eyer, Giyim, dokuma ürünleri ve ev eşyaları vb. etnografik nitelikli eserler sergilenmektedir.
 
 
Müzenin ikinci katında çok sayıda kitabın yer aldığı bir kütüphane bulunmaktadır. 
Ocak Köyüne ulaşım Malatya ve Erzincan üzerinden yapılmaktadır. Erzincan’dan Kemaliye-Ocak Köyü yoluyla ulaşım sağlanmaktadır. Malatya yönünden ise Malatya-Arapkir üzerinden Ocak Köyüne ulaşılmaktadır. Köyde Kültür Merkezi, Kütüphane, Fırın, Hamam, Konuk evi, Park, Konser Alanı, Helikopter Alanı gibi tesisler de mevcuttur.
Müze Pazartesi günleri hariç her gün Saat 8.00- 17.00 arası ziyarete açıktır. Ziyaretçi yoğunluğu Haziran – Ekim ayları döneminde olmaktadır. 
 
Adres: Özel Ali Gürer Müzesi Ocak Köyü- Kemaliye/ERZİNCAN
Telefon: 0 (446) 754 40 65