SABANCI VAKFI’NDAN KÜLTÜR DÜNYASINA BİR ARMAĞAN: “MARDİN’İ DİNLERKEN: MÜZEYLE BAŞLAYAN DEĞİŞİM” KİTABI

 

KİTAP, MARDİN’İN KENTSEL ÖZELLİKLERİNE IŞIK TUTARKEN, SAKIP SABANCI MARDİN KENT MÜZESİ’NİN KENTTE BAŞLATTIĞI DEĞİŞİMİ ANLATIYOR

 

DEĞİŞİMİN TANIĞI MARDİNLİLERLE YAPILAN RÖPORTAJLAR VE FOTOĞRAFLARLA, GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİR TÜNEL AÇIYOR

 

Sabancı Vakfı, Mardin’de 2009 yılında hizmete sunduğu “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi”nin hikayesini “Mardin’i Dinlerken: Müzeyle Başlayan Değişim” kitabı ile ölümsüzleştirdi. Kitabın ilk bölümü; Mardin’in kentsel özelliklerini, kentin tarihini, farklı dinlere yaptığı ev sahipliğini anlatıyor. İkinci bölümünde ise, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin kuruluş hikayesi ve müzenin kentte başlattığı değişim aktarılıyor. Üçüncü bölüme gelince, Mardin’de yaşayanlarla yapılan röportajlar ve fotoğraflar, okuyucuyu medeniyetler beşiği Mardin’de adeta bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Müze, restorasyon çalışmalarında model alındı

1887 yılında süvari kışlası olarak inşa edilen, bir süre kışla olarak kullanılan, daha sonra askerlik şubesi ve vergi dairesi olarak hizmet veren, son yıllarda da metruk halde duran bina, Sabancı Vakfı tarafından restore ettirildikten sonra Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak halkın hizmetine sunuldu.

 

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi binası, restorasyonun başladığı 2006 yılından itibaren Mardin’de değişimin simgesi haline geldi. 2006 – 2011 yılları arasında Mardin siluetinde görüntü kirliliğine neden olan 143 betonarme bina yıkıldı. 53 dükkan, 8 kamu binası, 2 kilise ve 35 geleneksel Mardin evi, müzenin restorasyon çalışmaları model alınarak restore edildi. Mardin’in kentsel dönüşümü, binalarla sınırlı kalmadı ve sokaklar da tarihi dokuya uygun olarak yenilendi.

 

Müze ve Sanat Galerisi Mardin’e ayna tutuyor

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Mardin'in kentsel oluşumunu, yaşam kültürünü sergilemeyi ve tanıtmayı amaçlıyor. Abidin Dino ve Ara Güler sergilerine de ev sahipliği yapan müzenin alt katındaki Dilek Sabancı Sanat Galerisi, eğitimler ve atölye çalışmalarıyla çocukların ve gençlerin yeteneklerini keşfetmelerini sağlıyor.

 

Yerli ve yabancı turistler ve bölge halkından oluşan geniş bir ziyaretçi kitlesi tarafından ilgiyle takip edilen müze, bugüne kadar 250 bin civarında sanatsever tarafından ziyaret edildi.


ETNOGRAFYA SALONU

 

Sabancı Vakfı, medeniyetlerin beşiği Mardin’de, önce Süvari Kışlası, ardından Askerlik Şubesi sonrasında da Vergi Dairesi olarak kullanılan tarihi yapıyı Mardin’in kentsel oluşumu ve yaşam biçimini, toplulukların aralarındaki bağları ve bunların töre, dil ve kültür niteliklerini gösteren eserlerin sergileneceği “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi”ne dönüştürdü. Binada “Dilek Sabancı Sanat Galerisi” de yer alıyor.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, 1 Ekim’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Fener Rum Patriği Dimitris Bartholomeos, Türkiye Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva, Mardin ve Midyat Süryani Metropolitleri Saliba Özmen ve Samuel Aktaş ile Güler Sabancı, Dilek Sabancı, Türkan Sabancı, İstanbul Valisi Muammer Güler, Mardin Valisi Hasan Duruer, iş ve sanat dünyasından çok sayıda seçkin davetlinin katılımıyla açılmıştı.

Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamit döneminde, Diyarbakır Valisi olan Hacı Hasan Paşa tarafından 1889 yılında yaptırılmasını takiben önce “Süvari Kışlası”, daha sonra “ Askerlik Şubesi “ ve 1991-2003 yılları arasında da “Vergi Dairesi” olarak kullanılan tarihi yapı üç yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından artık “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi” olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzede sergilenen eserler, Mardin Müzesi’nden ve çevre müzelerden ödünç alınan eserler, İstanbul’daki Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (MAREV) tarafından bağışlanan eserler ve Mardinlilerin müzeye doğrudan bağışladığı eserlerden oluşuyor.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi içerisinde kentin coğrafyasını, tarihini, mimari yapısını, ekonomisini, içerisinde barındırdığı dinleri ve yaşam kültürünü yansıtan eserler, fotoğraflar ve canlandırma bölümleri bulunuyor.

Müzenin girişinde şehrin tarihteki adlarını anlatan bir pano ile binlerce yıllık Mardin'in bir yandan sürekli değişen,  bir yandan da hiç değişmeyen kimliği vurgulanıyor.

Bir kent müzesindeki parçalar taşıdığı anılarla değer kazanır. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi de bu anlamda eşsiz parçalar içeriyor. Örneğin, 19. Yüzyıl sonlarına ait Linof fotoğraf makinesi ve Ortadoğu’nun ilk matbaasına ait elle çalışan ilk matbaa makinesi bulunuyor. Deyrulzafaran Manastırı’na ait bu matbaa makinesi Antakya Süryani Kilisesi’nin Patriği Moran Mor İğnatiyos tarafından İngiltere’den getirilmiş ve 1889 yılında hizmete sunulmuş. Müzede bu makine ile basılmış iki kitapçık da teşhir ediliyor.
Bu  parçalar arasında bir grubun yeri ise ayrı bir özel önem taşıyor. Mardin’de yaşamış üç farklı dinin ( Müslüman, Süryani ve Ermeni) mensuplarına ait mezar taşları bulunuyor.
Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin ince uzun yapısı doğrusal bir yürüme aksında sergileme birimlerinden oluşuyor. Mekansal bütünlüğün vurgulandığı sergileme düzeninde Mardin kenti kimliğine özgü özellikler dikkat çekiyor.
Farklı boyutlarda tasarlanan sergileme ünitelerine ek olarak, yapıdaki mevcut nişler de el sanatları ürünlerinin yansıtıldığı birimler olarak sanatseverlerle buluşuyor.

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, tarihi, turistik, mimari ve görsel değerleriyle dünyanın sayılı sit kentlerinden biri olan Mardin’in asırlardır biriktirilen tarihi ve kültürünün tanıtımına yardımcı oluyor.

Süvari Kışlası Hakkında: Eski Hükümet Konağı yanındaki eski askeri kışla, 19. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilir. Yapının mimarı Ermeni asıllı Serkis Elyas Lole’dir. Kışla iki katlıdır. Yapının iki giriş kapısından kuzeydeki ana giriş kapısı incelikli taş işçiliği ile dikkat çeker. Taç kapıyı çevreleyen kemerde yörede sıkça rastlanan asma dalı, üzüm salkımı motifi kullanılmıştır. Giriş kemerinin üstünde iyice belirsizleşmiş II. Abdülhamit dönemi Osmanlı Tuğrası yazısı motifi yer alır. Güney kapısından girilen alt katın, kışlanın ahır kısmı olduğu anlaşılmaktadır. Üst kat mekanı ortadan ikiye bölen payeler ve birbirinin tekrarı çapraz tonozlarla oldukça
etkileyicidir. Güney duvarındaki 2 payanda daha sonra yapının kaymasını engellemek için eklenmiştir. Bu kışla Süvari Alayı Kışlası, Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi, Jandarma Karakolu ve en son Vergi Dairesi olarak kullanılmıştır.


Adres: Gül Mahallesi Eski Hükümet Caddesi Merkez- MARDİN
Tel: 0 482 212 93 96
Yönetici: A. Gani Tarkan 

 


İşitme Cihazları
bursa teknik servis
İşitme Cihazları
https://medium.com/@aleynakeles.seo/soft-starter-4a878506bde0
https://medium.com/@aleynakeles.seo/soft-starter-4a878506bde0
humidification systems
ankara lazer epilasyon
bursa teknik servis
Doğal Diş Beyazlatma
Ses Hastalıkları Tedavileri
ankara web tasarım şirketleri
gülüş estetiği
3’lü Tablo
Soft Starter Fiyat
Dünya Haritası Tablo
3’lü Tablo
Ses Hastalıkları Tedavileri
ankara gülüş estetiği
Doğal Diş Beyazlatma
Supla
Özelde Diş Dolgu Fiyatları
ankara gülüş estetiği
ankara web tasarım
ankara web design
o нас
concasseur
Дробилка
otomatik briket makinesi
parke taşı makinesi
briket üretim tesisi
bims makinası
briket fiyatları
kilit taşı fiyatları
Özelde Diş Dolgu Fiyatları
los pesos de los bloques de hormigon
cinder block vs concrete block
dış cephe iskelesi
dış cephe iskele sistemleri
kalıp altı iskele
betonarme kalıp sistemleri
scaffolding and formwork systems
exterior scaffolding
formwork systems
bez çanta toptan
nonwoven çanta toptan
nonwoven çanta toptan
bez market çantası
küresel ısınma nedenleri ve sonuçları
su kirliliği nedir nasıl önlenebilir
küresel iklim değişikliği
nonwoven bag
non woven bags wholesale
tote bags
n95 mask features
wholesale tote bag
evde bakım
evde serum
ergoterapi
yatalak hasta bakımı
evde vertigo tedavisi
ankara dermatoloji uzmanı
cilt kanseri
atopik dermatit
soğutma sistemleri
soğuk oda paneli
nemlendirme sistemleri
soğuk hava deposu
soğuk oda panelleri
soğuk oda panelleri
humidification systems
cold storage manufacturing
işitme cihazı
kulak çınlaması
işitme cihazı markaları
tinnitus
sol kulak çınlaması
işitme cihazı ankara
işe giriş sağlık raporu
adana sağlık raporu
gezici isg aracı
tam teşekküllü sağlık raporu
iş sağlığı ve güvenliği sertifikası nasıl alınır
iş sağlığı ve güvenliği
soft starter
aucom soft starter
endüstriyel elektrik ve otomasyon sistemleri
tv screen protector for eyes
75 inch tv screen protector
samsung tv screen protector
samsung tv screen protector
screen protector for tv
65 inch tv screen protector
tv screen protector
boleta de honorarios electrónica
plataforma de facturacion
desarrollo de software a la medida en chile
iot solutions
mobile crusher
mobile crusher
konkasör
konkasör
erkek lazer epilasyon
erkek lazer epilasyon
kırma eleme tesisi
kırma eleme tesisi
Un concasseur
Un concasseur
mobile crushing and screening
mobile crushing and screening
konkasör
konkasör
How is Interlocking Paving Stone Produced
How is Interlocking Paving Stone Produced
Parquet Manufacturing Plant
Parquet Manufacturing Plant
Pierre de câble électrique
Pierre de câble électrique
Cold Room PVC Strip Curtains
Cold Room PVC Strip Curtains
Diş Teli Tedavisi
Diş Teli Tedavisi
profesyonel lazer epilasyon aleti fiyatları
Whatsapp Web
Whatsapp Web
Whatsapp Web İndir
Whatsapp Web İndir
yasaklı sitelere nasıl girilir
yasaklı sitelere nasıl girilir
Soft Starter
Soft Starter
Otomatik Sigorta
Otomatik Sigorta
Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama
Kanal Tedavisi
Kanal Tedavisi
kaplama diş pişmanlığı
kaplama diş pişmanlığı
diş temizletmek zararlı mı
diş temizletmek zararlı mı
en kaliteli zirkonyum markası
en kaliteli zirkonyum markası
diş eti şişmesine ne iyi gelir
diş eti şişmesine ne iyi gelir
uykuda diş sıkma bitkisel tedavi
uykuda diş sıkma bitkisel tedavi
geçmeyen diş eti iltihabı
geçmeyen diş eti iltihabı
ankara kiralık iskele
ankara kiralık iskele
plywood ölçüleri
plywood ölçüleri
Endüstriyel tip radyal vantilatör
Endüstriyel tip radyal vantilatör
kalıp çeşitleri
kalıp çeşitleri
iskele kurulumu
iskele kurulumu
kalıp çeşitleri
kalıp çeşitleri
çelik kalıp fiyatları
çelik kalıp fiyatları
boru iskele
iskele hesabı nasıl yapılır
:iskele kalıp
:iskele kalıp
üroloji doktoru
3m Privacy Screen
3m Privacy Screen
70 İnch Tv Screen Protector
70 İnch Tv Screen Protector
With Our Screen Protector Your Tv Will Be Free From Scratches And Have A Longer Life Span
With Our Screen Protector Your Tv Will Be Free From Scratches And Have A Longer Life Span
Tv Screen Guard
Tv Screen Guard
restoratif diş tedavisi
restoratif diş tedavisi
ankara diş hekimi
Voltmetre
Voltmetre
En Yakın Diş Hastanesi
En Yakın Diş Hastanesi
ankara lazer epilasyon
ankara lazer epilasyon
lazer epilasyon ankara
lazer epilasyon ankara
Otomasyon Sistemleri
Otomasyon Sistemleri
Ayrancı Diş Kliniği
Ayrancı Diş Kliniği
Diş Eti Çekilmesi
Diş Eti Çekilmesi
Bursa Teknik Servis
Bursa Teknik Servis
Tek Diş İmplant Fiyatları 2024
Tek Diş İmplant Fiyatları 2024
ankara seo uzmanı
ankara seo uzmanı
friday offset
friday offset
Siyah Eşofman
Siyah Eşofman
Radyal Fan
Radyal Fan
Briket Makinası
Briket Makinası
Gezici İSG Aracı
Gezici İSG Aracı
Diş Teli Ankara
Diş Teli Ankara
osgb adana
osgb adana
Bursa Teknik Servis
Bursa Teknik Servis
İmplant Fiyatları
İmplant Fiyatları
endodonti ne demek
endodonti ne demek
Bursa Bosch Servisi
Bursa Bosch Servisi
seo
seo
seo
seo
seo
seo
seo
seo
İş Sağlığı ve Güvenliği
İş Sağlığı ve Güvenliği
İş Sağlığı ve Güvenliği
Endüstriyel Fan Fiyatları
Endüstriyel Fan Fiyatları
İmplant Uygulamaları
İmplant Uygulamaları
Elde Egzama
Elde Egzama
Dış Cephe Platform İskele Fiyatları
Dış Cephe Platform İskele Fiyatları
Endüstriyel Fan
Endüstriyel Fan
Diş Teli
Diş Teli
Teeth Before Veneers
Teeth Before Veneers
Endosteal Implant
Endosteal Implant
industrial cooler
industrial cooler
Cold storage
Cold storage
shear wall formwork
shear wall formwork
Siyah Sweatshirt
Siyah Sweatshirt
Erkek Eşofman Takımı
Erkek Eşofman Takımı
Şeffaf Diş Teli
Şeffaf Diş Teli
Mobil Sağlık Hizmetleri
Mobil Sağlık Hizmetleri
İşyeri Hekimliği
İşyeri Hekimliği
Polo Yaka Sweatshirt
Polo Yaka Sweatshirt