Denizli’nin çevresinden ve özellikle Hierapolis antik kentinden toplanan eserler, Hierapolis’de Roma Hamamında bir araya getirilmiş ve burada l984 yılında “Hierapolis Arkeoloji Müzesi” açılmıştır. Müzede Hierapolis eserlerinin yanı sıra Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda antik kentleri ile Lycos (Çürüksu) vadisindeki buluntularda yer almaktadır. Bunların yanı sıra yöredeki Tunç Çağının en güzel örneklerini ortaya koyan Beycesultan Höyüğünden çıkarılan arkeolojik buluntularda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Karia, Pisidia ve Lydia eserleri de yöreden toplanarak müzeye getirilmiştir.
 

Hierapolis Arkeoloji Müzesinde eserler üç ayrı bölümde teşhir edilmektedir. Roma Hamamı doğusundaki kütüphane ile gymnasium müzede eserlerin teşhir edildiği diğer mekanlardır
 

Müze A Salonu, B salonu ve C Salonu olmak üzere üç ayrı kapalı mekandan oluşmaktadır. Bunlardan A Salonu Hierapolis ve Laodikeia kazılarında bulunan eserlere ayrılmıştır. Müzenin B ve C Salonlarında ise lahetler, heykeller, mezar taşları, mimari parçalar, figürinler ve keramikler bulunmaktadır. Bu bölümlerdeki en önemli eserler arasında Roma dönemine tarihlenen Kyche, Dinysos, Pan, Asklepios, Isis rahibesi, Demeter heykelleri yer almıştır.
 

Ayrıca müzede Beycesultan buluntuları, pişmiş toprak kandiller, cam kaplar, kolyeler, altın, gümüş, bronz sikkeler de bulunmaktadır. Bu eserlerin yanı sıra Hierapolis Tiyatrosunun sahne binasının cephesini süsleyen heykeller de ayrı bir bölümde toplanmıştır. Müzenin bahçesi ise büyük boyuttaki taş eserlere ayrılmıştır.

 

Örenyeri Kasabası Pamukkale DENİZLİ
Tel: (0258) 272 20 3
Faks: (0258) 263 62 50