TURİZM HEDEFLERİMİZ

18.09.2019TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, Turizm avantajları ve hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu            
Ulaşım ve Konaklama alanında çağ atlayan Türkiye, sahip olduğu zengin tarihi ve kültürel miraslar ile Dünya’nın en önemli Turizm Ülkesidir. Doğal güzellikleri ve yöresel özelliklerini de eklersek, yurt dışından gelen misafirlerimizin memnuniyetleri pozitif etkiler göstermektedir.

                Turist sayısı bakımından dünya’nın altıncı, turizm gelirleri bakımından da dokuzuncu sırasında olmamız büyük önem arz etse de, bunu artırmanın ve daha pozitif gelişimlerin sağlanması, doğru ve etkili tanıtımlar ile gerçekleşebilir. UNESCO Dünya miras alanları en fazla olan ülkelerin başında gelen Türkiye, bunu ve birçok dinsel mekâna sahip olmasının avantajlarını iyi kullanabilirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın ile Kültür ve Turizm Bakanımızın 2023 de 70 milyon turist hedeflerine ulaşması, hatta bunun üzerine çıkılması mümkün olabilecektir.

             Bu çerçevede TUTAP olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile Nisan 2019 da işbirliği protokolü imzaladık ve ülkemizde bulunan tüm UNESCO dünya miras alanlarımız ile alakalı tanıtım çalışmalarını yürütmekteyiz. Ayrıca geçici listeye alınan bazı alanlarımızın çalışmaları da tarafımızdan yürütülmektedir. Yozgat Sarıkaya Roma hamamı, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, Tarihi Harput şehri ve Ankara Hacı Bayram cami bunlardan bazıları.

              Bütün dünya insanlarının büyük ilgisini çeken yedi uyurlar ( bilinen adı ile Eshab-ı Kehf ), Sümela manastırı, Akdamar, sn pierre, sn nicholas v.b kiliselerinin yanı sıra, kutsal kitaplarda yer alan Nuh’un Gemisi’nin, Göbeklitepe’nin ülkemizde bulunması ülkemizin tanıtımında lokomotif olarak kullanılacaktır.

              TUTAP olarak bizim hedefimiz, 2030 yılına kadar yüz milyon turist ve 100 milyar dolar milli gelirdir. Bu hedeflerimize ulaşmanın en önemli yolu, doğru ve etkili tanıtımlar yaparak hedef kitlelere ulaşmaktır.