ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

25.11.2019ÜLKEMİZİN TANITIMINDA DEV İŞBİRLİĞİ

Türkiye'nin tanıtımında dev işbirliği.Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği ile Anadolu Üniversitesi tarafından Türkiye’nin tanıtılması amacıyla protokol imzalandı.Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı “ Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu, geleceğini turizme bağladığını belirterek, imzalanan protokolle önemli bir adım atıldığını ve bu kapsamında, ulusal ve uluslararası toplantılarda Türkiye'yi tanıtmak,bilim adamlarının Türkiye'deki tarihi ve turistik yerleri tanıdıktan sonra gittikleri yerlerde anlatmalarının,Türkiye için en büyük reklam olacağını söyledi.”

Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkanı Fikret Yıldız; “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı tanıtım projesi olan Dünya Mirası Türkiye Projesi'ni yürütüyoruz. Aşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, Harput Tarihi Şehri, Sarıkaya Roma Hamamı, Ankara Hacı Bayram-ı Veli Cami, Bodrum kalesi. Beypazarı tarihi şehrinin dosyası da TUTAP tarafından hazırlandı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na teslim edildi.Son olarak bu protokol ile Eskişehir ilinde bulunan ve Karacahisar Kalesi olarak bilinen alan üzerinde bilimsel araştırmalar ve tanıtım çalışması yapılacak olup bu çalışma Anadolu Üniversitesi ile Turizm ve Tanıtma Platformu işbirliğinde gerçekleştirilecektir.Proje kapsamında bu güne kadar UNESCO Dünya miras listesinde yer alan asıl, geçici ve somut olmayan kültürel mirasların yanı sıra dünya yaratıcı şehir ağına giren unsurlarımızın da tamamının yer aldığı çeşitli tanıtım materyallerini hazırladık.

”Turizm ve Tanıtma Platformu Derneği Genel Başkan Yardımcısı Dr.İmbat Muğlu ise “Dünyanın en önemli turizm fuarlarına, Türkiye olarak ilk defa UNESCO unsurlarımız ile katılarak büyük bir tanıtım çalışmasına imza attık. UNESCO Dünya miras alanı olarak kabul edilen unsurlarımızın yer aldığı şehirlerimizin tanıtımına, sosyal ve ekonomik yaşamına önemli katkılar sağlamanın onurunu da yaşamış olduk.Anadolu Üniversite ile imzalanan protokol ile gücümüze güç kattık.Başta Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı hocama ve tüm yönetimine teşekkür ediyorum.Ay Yıldızlı Al Bayrak her alanda en üst mertebede dalgalanacaktır.”dedi.