MİSYONU; Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak ve bu amaca yönelik projeler üretmek.

* TUTAP;  Gücünü; insanlarımızın gerektiğinde tek vücut olabilme özelliğine olan inancından almaktadır.

* TUTAP; etnik köken, mezhep ve bölgecilik ayrımı gözetmeden, yapmış olduğu tüm faaliyetlerde hiçbir siyasi amaç hesabı olmadan, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine her zaman katkı sağlayacak bir olgunlukta faaliyetlerine devam etmektedir.

* TUTAP; Türkiye'nin yurt dışında en iyi şekilde ve en etkili biçimde tanıtılması amacına hizmet etmektir. Türkiye’nin dünya'nın bir incisi olduğunu ve ne kadar büyük marka değerine sahip olduğunu projeleri ve faaliyetleri ile duyurmaktadır.

* TUTAP; Türkiye'nin, tarihsel, kültürel ve doğal güzellikleri ile sahip olduğu mirasın ne kadar zengin olduğunu tüm dünya insanlarına anlatarak, ülke turizmine katkı sağlamakta olup Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kapsamlı tanıtım Projesi olan Dünya Mirası Türkiye Projesini yürütmektedir.

* TUTAP; Türkiye sevdası ile ülkemizin tanıtımına katkı sağlanacak bir birlikteliğin oluşmasına öncülük yapmanın onurunu yaşamaktadır.

* TUTAP; Ülkemizin İmajına katkı sağlayacak ve toplumumuzun etik değerlerine faydası olacak her türlü organizasyonun ve işbirliğinin içerisinde bulunmaya özen gösterecek, gerektiğinde öncülük yapacak ve bu gün olduğu gibi bundan sonra da duyarlılığını sürdürecektir.