Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP)

PROF. DR. NECDET HACIOĞLU

Balıkesir Üni Eski Rektörü

Doğum Yeri ve Tarihi : İnegöl (Bursa)-1951

Mezun Olduğu Okul    : Hacettepe Üniversitesi (Lisans)

                                Poitiers Üniversitesi (Doktora-Fransa) 
  
  
 Özgeçmiş        :

Bursa İnegöl' de 1951 yılında doğdu. 1974 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Kısa süre Turizm ve Tanıtma Bakanlığında çalıştı. Ekim 1974'de Fransız Hükümetinin burslusu olarak Fransa' ya gitti ve Fransa' da Poitiers Üniversitesinde Doktorasını tamamladı.

         Bursa Işıklar Askeri Lisesinde Teğmen olarak askerliğini bitirdi. Mart 1980 yılında B.İ.T.İ.A. Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulunda Dr. Asistan olarak Turizm Bölümünde göreve başladı. 1981- 1982 yıllarında Fransa'da AİX Marseille Üniversitesi Turizm Araştırmaları Merkezinse Fransız Hükümetinin davetlisi olarak araştırma ve incelemeler yaptı.

         1982 yılında Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokuluna Yardımcı Doçent olarak atandı. Temmuz 1984' de Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürlüğü görevine getirildi.

         Kasım 1984 yılında Turizm İşletmeciliği Eğitimi Bilim Dalında Doçent ünvanın aldı.İspanyol Hükümetinin burlusu olarak 1986  tarihinde İspanya' da Turizm Eğitimi alanında inceleme ve araştırma yaptı. 1988-1989 yılları arasında Portekiz' in  başkenti Lizbon'da yapılan Uluslararası Mesleki Turizm Örgütü' nün genel kurulu toplantısında yönetim kuruluna seçildi.

         1990 yılında Turizm İşletmeciliği bilim dalında Profesor ünvanını aldı.

        Turizmle ilgili ulusal ve uluslararası değişik bilimsel toplantılarda tebliğ sundu. Turizm İşletmeciliği ve ilgili dergilerde  çok sayıda bilimsel makale ve çalışmaları yayımladı. Turizm Pazarlaması, Seyahat Acentası ve Tur Operatörlüğü isimli yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.

        Balıkesir Üniversitesinin kuruluşunda (1992-1994) Rektör Yardımcısı olarak, 1993-1996 yıllarında Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü; 1984-1988 yılları arasında da Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü olarak görev yaptı.

        19 Ekim 1998 tarihinde yapılan rektörlük seçimleri sonucu Cumhurbaşkanı tarafından 24 Ekim 1998 tarihinde 4 yıl süreyle Balıkesir Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

        Prof. Dr. Necdet Hacıoğlu evli ve iki çocuk sahibidir.