TUTAP BAŞKANI YILDIZ'DAN ŞIRNAK VALİSİ PEHLİVAN'A ZİYARET

05.10.2019TUTAP (Turizm ve Tanıtma Platformu)  Genel Başkanı Fikret Yıldız, Vali Ali Hamza Pehlivan’ı Ziyaret Etti.

Türkiye’nin özellikle yurtdışındaki tanıtımına katkı sağlayarak bu alanda projeler üretmeyi amaçlayan Turizm ve Tanıtma Platformunun (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız ve beraberindeki heyet, Valimiz Ali Hamza Pehlivan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette turizm ve tanıtıma yönelik çeşitli konular başta olmak üzere çeşitli konular hakkında değerlendirme ve bilgi alış verişinde bulunuldu.
     Ziyaret programı Şehri Nuh Otelde Vali Pehlivan başkanlığında düzenlenen kültür,tarih,doğa ve turizm konularını değerlendirme toplantısı ile devam etti. Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Ramazan Acar, Ticaret ve Sanayi Odası İl Başkanı Osman Geliş’in de katıldığı toplantı sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Pehlivan;
“Çok zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Güvenlik ve asayiş konusunda çok önemli mesafeler alındı. Huzur ve güvenlik ortamının kalıcı hale gelmesiyle İlimizin hem Cudi dağı gibi doğal alanlarında yer alan biyolojik ve endemik çeşitliliğin hem de tarihi ve kültürel dokunun ön plana çıkmasına ilişkin çalışmalar da ileri bir boyut kazanacaktır. Bu bağlamda Şırnak İlimiz artık terörle değil huzurla,tarihi ve doğal güzellikleriyle anılacaktır." dedi.
Vali Pehlivan; "Şırnak, bulunduğu konum açısından medeniyetlerin doğduğu coğrafya olan Mezopotamya içerisinde bulunan kadim bir şehirdir. Özellikle Kur'an-ı Kerim’de ifade edildiği üzere Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturduğu Cudi Dağı'nın eteğindeyiz. Cudi Dağı'na ulaşımın sağlandığı, yüzey araştırmalarının ve arkeolojik kazıların yapıldığı, geçmişte olduğu gibi ziyaretlerin yapılabildiği günleri inşallah yakın bir gelecekte göreceğiz. Şehrimiz ve bölgemiz her geçen gün daha huzurlu, güvenli hale geliyor. Geminin karaya oturduğu Sefine bölgesiyle ilgili de çalışmalarımız olacak. Bu sayede hem Şırnaklı hemşehrilerimiz hem de dışarıdan gelen misafirlerimiz rahatlıkla oralara gideceklerdir." dedi.
Bölgenin insanlığın ikinci doğuş yeri olduğun aktaran Vali Pehlivan;
"Nuh'un gemisi insanlığın ikinci doğuşun bir simgesidir. İlimizin birçok doğal, kültürel ve tarihi değerleri var. Cizre'de Kırmızı Medrese, Hamidiye Kışlası, Ulu Cami, Güçlükonak’da Belkısana, Beytüşşebap’da Zümrüt Kaplıcaları bunlardan bir kaçıdır. Hz. Nuh'un kabri de İlimiz sınırları içerisinde Cizre’de bulunuyor. Dünyada ilk robotik çalışmaları yapan El Cezeri gibi büyük bir bilim bu topraklarda yaşamamış. Artık bizim bölgemiz terörle çatışma ile değil tarihiyle kültürüyle doğal güzellikleriyle anılacaktır. Bu alanda ulusal ve uluslararası birçok çalışma gerçekleştiren TUTAP'ın UNESCO Dünya Kültür Mirası ile ilgili çalışmaları var. Kültür ve Turizm Bakanlığı, TUTAP, Valilik, Belediye ve STK’larla iş birliği içinde kültür ve turizme yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz." diye konuştu.
TUTAP Başkanı Fikret Yıldız ise, hedeflerinin Türkiye'yi uluslararası alanda hak ettiği düzeyde tanıtmak olduğunu söyledi. Başkan Yıldız, Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2023'e kadar 70 milyon turist 70 milyara yakın bir gelir hedefinden bahsetti.
“TUTAP olarak ülkemizin sahip olduğu mirasları, kültürel değerleri, tarihsel değerleri, göz önünde bulundurarak, bu hedefi biraz daha yukarı çektik. Bütün dünyanın ilgisini çekecek değerlerimiz var. Bunların başında Hz. Nuh'un gemisi geliyor. Buradaki en önemli unsur, doğru ve etkili tanıtım yapmak. Bizim burada yapacağımız çalışma, kutsal kitabımız Kuran’da Hz. Nuh'un gemisinin Cudi Dağında olduğu belirtiliyor. Hristiyanların inancına göre, Tevrat ve İncil'e göre ise Doğubayazıt'ta olan alanı gösteriyor. Biz de dedik ki neticede her iki tezi de kabul etmiş olursak, bu bizim ülkemizin bir zenginliği, değeridir. Ağrı'nın da Şırnak'ın da tanıtımına büyük katkı sağlayacak bir gerçekçiliktir. Biz somut verileri elde etmek adına gerek yüzey araştırması, sondaj çalışması ve ilerleyen zamanlarda da arkeolojik kazılar yaparak, biz buradaki neticelere göre de bunu dünya miras listesine aldırma pozisyonuna gelebiliriz. Burada terör algısından kurtulup bir turizm olgusu oluşturmamız gerekiyor. Van, Şırnak ve Hakkari artık bu terör belasından kurtuldu gözüküyor. Ben hem Türkiye'den hem de yurt dışından milyonlarca insanın burayı akın akın ziyaret edeceğini düşünüyorum. Bizim burada yapacağımız bir durum daha söz konusudur. Çünkü burada altyapıda hazır olmamız gerekiyor. Özellikle ulaşım, konaklama eksiklerimizi de gidermemiz gerekiyor. Sonuçta burada yapılacak tanıtımlar sonucunda gelecek milyonlarca insanları biz bir şekilde ağırlayabilmeliyiz. Memnun ayrılmalarına öncülük etmeliyiz. Buradaki altyapı konusuna da Valilik, Belediye ve STK'larımızın gayretleriyle bu çalışmaların şimdiden başlamış olmak gerekiyor. İnanıyorum ki inşallah Şırnak turizmine büyük bir katkı sağlayacaktır. Hz. Nuh'un gemisi bir lokomotif olacaktır. Bunun yanında Şırnak İl genelinde sahip olduğumuz kültürel zenginliği de ortaya çıkararak, onların envanter çalışmasını yaparak, burayı hem ulusal ve hem de uluslararası alanda en iyi şekilde tanıtmak gayreti içerisinde olacağız." diye konuştu.
Belediye Başkanı Mehmet Yarka da yaşanan terör olayları nedeniyle tarihi ve kültürel değerlerin yeterince ortaya çıkamadığını söyledi.
Seçim öncesinde Şırnaklılara teleferik sözü olduğunu dile getiren Başkan Yarka;
"Güvenlik sağlandığında bu sözümüzü yerine getireceğiz. Şırnak İlimizi artık bir kültür ve turizm kenti olarak geliştirmemiz lazım. Çünkü elimizde malzeme var. Kırmızı Medrese, Hazreti Nuh'un Türbesi var. TUTAP aracılığıyla kentimizi dünyaya tanıtmak isteriz." ifadelerini kullandı.