TURİZMDE HEDEFİMİZ EKSTRA 20 MİLYAR DOLAR

09.08.2018TUTAP, KÜLTÜR VE SAĞLIK TURİZMİ HEDEFİMİZ +20 MİYAR DOLAR

Genel Başkan Fikret Yıldız, TUTAP olarak yaptığımız araştırmalar ve reel verilerle gerçekleştirdiğimiz değerlendirmeler neticesinde, 2023 hedeflerinde beklenen turizm gelirlerimizde 20 milyar daha ekstra gelir elde edebileceğimize inanıyoruz. Yıldız, Devlet, özel sektör ve ilgili STK’ların uyumlu çalışmaları ve alınacak ivedi kararların kararlılıkla uygulanması bu pozitif beklentilerin gerçekleşmesindeki ilk adım olacaktır dedi. 
Öncelikle orta ve uzun vadede yapılacak planlamaların ve yurt dışından farklı turizm çeşitliliklerimizi hedefleyerek mevcut eksikliklerimizin ivedi tespit edilerek giderilmesi gerekmektedir. Özellikle Sağlık Turizminde ülkemize gelecek ziyaretçilere getirilen engeller ve yaptırımların ortadan kaldırılması adına TUTAP olarak çalışmalar yapmaktayız. Bununla ilgili Bakanlıklarımızla bundan sonra daha sık görüşmelerimiz ve iş birlikteliklerimiz olacaktır. TUTAP Genel Başkanı Fikret Yıldız, getireceğimiz önerilerimizi bu istişareler ve görüşmeler neticesinde kamuoyu ile paylaşacağız dedi.
Yıldız, Türkiye’mizin sahip olduğumuz turizm çeşitliliklerimizi hak ettiği düzeyde değerlendirip milli gelirimize yansıtabilirsek bu ülkemiz adına büyük kazanç olacaktır. Tanıtım çalışmalarımıza bundan sonra çok daha fazla önem vermeliyiz. Yurt dış tanıtımına ayırdığımız bütçe Güney Kıbrıs’ın ayırdığı bütçenin dahi gerisinde. En büyük rakibimiz İspanya ve İtalyan’ında altındayız. Turist sayısı ile Milli gelirimizdeki dünya sıralamasını eşitlememiz adına paralı turistler üzerine yoğunlaşmamız büyük önem arz etmektedir dedi.